5 najzdrowszych olejów jadalnych – olej z rokitnika

Dbałość o zdrowie przejawia się głównie w dwóch aspektach życia – aktywności fizycznej i diecie. Odpowiednio skomponowana dieta ma za zadanie dostarczyć organizmowi niezbędnych mikro- i makroelementów. Bardzo dobrym sposobem na ich uzupełnienie jest spożywanie olejów jadalnych.

1. Olej rzepakowy – najbardziej znany, o delikatnym zapachu, zawiera bardzo dużo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, eliksiru młodości, czyli witaminy E oraz kwasu oleinowego, który wpływa na poziom cholesterolu.

2. Oliwa z oliwek – bardzo popularna i polecana osobom z problemami z ciśnieniem, z sercem. Oliwa łagodzi stres i zapobiega nowotworom.

3. Olej kokosowy – olej, który nie podnosi poziomu cholesterolu, przyspiesza metabolizm i poprawia trawienie, ma działanie przeciwzapalne, zawiera substancje antybiotyczne.

4. Olej z orzechów włoskich – najzdrowsze na świecie orzechy są balsamem dla mózgu – usprawniają jego pracę i są skarbnicą witaminy E, A, K, B. Olej działa wykazuje działanie antygrzybiczne.

5. Olej z rokitnika – to najmniej znany olej, a szkoda, gdyż jest on bogatym źródłem składników, które mają znaczny wpływ na kondycję i stan zdrowia człowieka. Bogate źródło witamin A, C i E oraz składników mineralnych (wapń, żelazo, potas, fosfor). Ma właściwości antynowotworowe, obniża poziom cholesterolu, działa przeciwzapalnie.

Warto sięgać po oleje jadalne – nie tylko leczą i zapobiegają, ale także świetnie smakują i nadają smaku potrawom.

Warto sprawdzić: https://triny.pl/blog/rokitnik-zastrzyk-mlodosci-dla-twojej-skory-2/