Pierścionek- prezent na każdą okazję

Jeśli szukasz prezentu dla kobiety- nieważne z jakiej okazji, biżuteria zawsze jest dobrym pomysłem. Delikatne kolczyki, wisiorek czy bransoletka z metalu szlachetnego to prezent elegancki i trudno by był nieudany.

Pierścionek to najbardziej wymagający element biżuterii. Tu nie wystarczy znać upodobania kolorystyczne przyszłej właścicielki czy postawić na zawsze trafiona klasykę. By pierścionek pasował- trzeba znać rozmiar palca osoby, której chcemy go wręczyć. Aby nie stracić elementu zaskoczenia i niespodzianki, lepiej będzie nie dopytywać o rozmiar wprost- szczególnie jeśli chodzi o tak niezwykłą okazję, jak zaręczyny.

Jak dobrać rozmiar pierścionka?

Przede wszystkim warto zapoznać się z tematem rozmiarów. Skala rozmiarów pierścionków jest bardzo dokładna, a przeskok między rozmiarami to ok. 0,3 mm wewnętrznej średnicy pierścionka. Sprawia to, że pozornie kolejne rozmiary wydają się takie same, jednak odczuwalnie różnica jest duża.

Skala rozmiarów w Polsce jest ujednolicona, jednakże mogą występować nieznaczne różnice.

 

Odpowiednio dobrany krążek powinien z lekkim oporem omijać środkową kostkę palca, po czym powinien dość swobodnie opierać się dalszej jego części.

Należy pamiętać, że rano ręka jest szczuplejsza, a pod wieczór lekko nabrzmiała (szczególnie w ciepłe dni).

Ustalenie dokładnego rozmiaru bez mierzenia może być trudne. Salony jubilerskie zwykle oferują możliwość wymiany nieużywanej biżuterii lub jej zmniejszenia/powiększenia.

 

Aby maksymalnie zwiększyć szansę na wybranie odpowiedniego rozmiaru, warto zastosować kilka trików.

Pierwszym z nich jest wykorzystanie biżuterii, którą już nosi osoba obdarowywana. Taki pierścionek należy zabrać do salonu, gdzie jubiler na jego podstawie określić rozmiar.

Jeżeli nie masz możliwości, by niezauważenie zabrać na chwilę pierścionek na dłużej, możesz zmierzyć jego wewnętrzną średnicę, za pomocą suwmiarki lub zwykłej linijki.

Być może ktoś z najbliższej rodziny lub znajomych wybranki będzie znał jej rozmiar- warto o to zapytać.

 

Często stosowane, ale niezbyt precyzyjne i ryzykowne metody dobierania rozmiar pierścionka to np. obwiązywanie palca sznurkiem (podczas snu), odciskanie obecnie noszonego pierścionka w plastycznym materiale czy szacowanie na podstawie własnej dłoni. Taki pomiar może różnić się nawet o kilka numerów.