Czy wiesz, jak przygotować się do spowiedzi przedmałżeńskiej?

Sakrament małżeństwa to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Niezwykle istotny jest wybór sukni ślubnej, wystrój sali weselnej i kościoła. Każdy element dobierany jest z pieczołowitością. Dodatkowo należy dopełnić formalności w parafii i Urzędzie Stanu Cywilnego. Trzeba przyznać, że każda para młoda ma mnóstwo spraw na głowie. Jednak w ferworze przygotowań do wielkiego dnia nie wolno zapominać o uporządkowaniu własnego sumienia. 

Dlaczego spowiedź przedślubna jest tak ważna?

Ślub kościelny to nie tylko piękna ceremonia, pełna porywów serca i łez wzruszenia uwieńczona hucznym weselem. To przede wszystkim przyrzeczenie miłości kobiety i mężczyzny złożone w obliczu Boga. Brak przywiązania do grzechu to warunek konieczny, aby małżeństwo było ważne. To również dobry moment na lepsze poznanie siebie i chwilę zadumy.

Jak przygotować się do spowiedzi przedślubnej?

Sakrament spowiedzi to jeden z bardziej stresujących wydarzeń przed ślubem. Być może dla niektórych bardziej niż sam ślub, dlatego warto odpowiednio się do niego przygotować. Jak to zrobić i jak wygląda taka spowiedź? Oto kilka wskazówek: zankyou.pl/p/wszystko-co-powinniscie-wiedziec-o-spowiedzi-przedslubnej

  1. Wygospodaruj chwilę na spokojne przemyślenia. Postaraj się, aby był to czas spędzony bez pośpiechu, w ciszy i samotności.
  2. Wykonaj rachunek sumienia według wybranego wzoru (dostępne są w parafii lub w internecie). Najlepiej zdecydować się na taki, który dedykowany jest dla przyszłych małżonków.
  3. Wybierz spowiednika. Dobrze, jeśli masz swojego zaufanego, dzięki temu będziesz się mniej denerwować. Być może nie jest to regułą, ale warto dodać, że młodzi księża częściej są bardziej wyrozumiali i delikatni.
  4. Przed wyznaniem grzechów koniecznie zaznacz, że jest to spowiedź przedślubna.
  5. Wyspowiadaj się i poproś księdza o podpis.

Jeśli przyszli małżonkowie nie mieszkają razem odbywają się dwie spowiedzi przedmałżeńskie. Pierwsza około 2-3 miesiące przed ceremonią zaślubin, a druga dzień przed lub w tym samym dniu. W innym wypadku odbywa się tylko ta ostatnia.

Każda spowiedź to dobry moment na oczyszczenie sumienia i rozpoczęcie nowego etapu w swoim życiu.